Get Adobe Flash player

AKTUALNA WYSTAWA: GRABARKA

Do 11 sierpnia 2013 prezentujemy wystawę wystawę fotografii Karla Hníka (Czechy) i Janusza Moniatowicza (Polska) zatytułowaną "GRABARKA".

Ekspozycję tworzy kilkadziesiąt czarno-białych i barwnych prac tworzących reporterską opowieść o świętej górze prawosławia. 

GRABARKA_Fot_Janusz_Moniatowicz.jpg - 284.64 KB Grabarka_Fot_Karel_Hnik.jpg - 125.22 KB
 

Na przestrzeni 15 lat kilkakrotnie spędzałem czas wśród pielgrzymów przybyłych na Górę Grabarkę. Ta Święta Góra Prawosławia jest miejscem szczególnym; zasłynęła z cudu, jaki wydarzył się w 1710 roku podczas epidemii cholery. Legenda głosi, że uratowały się wtedy tysiące ludzi, którzy tam przybyli. Na grabarce stoi cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, otoczona tysiącami wotywnych krzyży. We wschodniej tradycji święto Przemienienia Pańskiego, czyli Spasa, należy do najważniejszych świąt w roku i obchodzone jest szczególnie uroczyście.
Od wielu lat, 18 i 19 sierpnia spotykają się tu pielgrzymi z całej Polski i zagranicy. W określonej intencji przynoszą różnej wielkości krzyże, ozdobione kwiatami i kolorowymi wstążeczkami. Stawia się na nich zapalone świece. Wierni, w trudzie i skupieniu, trzykrotnie obchodzą na kolanach cerkiew. Następnie podążają do pobliskiego źródła, aby obmyć twarz cudowną woda. Przez dwa dni na cerkiewnym wzgórzu, wśród drzew i krzyży, oświetlonych blaskiem świec, pielgrzymi modlą się, śpiewają i biorą udział w nabożeństwach.
W swoich fotografiach starałem się uchwycić niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Pokazać, jak tylko można najbliżej, emocje, towarzyszące pątnikom. Nie jest to łatwe, kiedy staje się z kamerą wobec najbardziej osobistych przeżyć religijnych. Ludzie przychodzą tutaj ze swoimi troskami, nadzieją i wiarą w spełnienie ich intencji. Dzielą się również swoimi radościami i szczęściem. Poza tym – najzwyczajniej spotykają się ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi.
Fotografując w takich miejscach trzeba być niemal niewidocznym, aby błyskiem flesza czy odgłosem migawki nie zakłócić i nie spłoszyć atmosfery danej chwili.
Pobyt na Grabarce jest ogromnym przeżyciem i doświadczeniem. Jest to czas pełen refleksji pozwalających inaczej spojrzeć na samego siebie.

Janusz Moniatowicz

Wystawa choć bardzo międzynarodowa nie jest dofinansowana przez Unię Europejską ani z jakiegokolwiek innego budżetu publicznego. Sfinansowana została z funduszy domowych pomysłodawców i autorów przedsięwzięcia.